Ultrason Eşliğinde Biyopsi

Hasta Görüşleri

Previous Next

tüm görüşler için tıklayınız


Karaciğer, böbrek, tiroid, meme ve prostat gibi organların patolojilerinde doku tanısı gerekli olduğu zaman ultrason eşliğinde biopsi yapılmaktadır.
 
Hazırlık:
Hasta yapılacak işlem ile ilgili olarak doktor tarafından bilgilendirilir.

Hasta, biopsi için izin verdiğini belirten belgeyi imzalar.

İnce iğne aspirasyon biopsisi yapılacak hastalar için hazırlık gerekmez. Biopsinin yapılacağı gün hastanın rahat giysiler ile gelmesi önerilmektedir.
 
Kalın iğne aspirasyon biosisi yapılacak hastalarda işlem öncesinde kan testi yapılıp kanama parametrelerine bakılması gerekmektedir.
 
İşlem:
İnce iğne aspirasyon biopsileri sırasında genellikle lokal uyuşturma yöntemine gereksinim olmamaktadır. Hastalar hafif bir ağrı duyabilirler. Biopsi sonrasında genellikle ağrı veya hassasiyet görülmez.
 
Kalın iğne aspirasyon biopsileri ağrılı olabileceği için lokal uyuşturma yöntemine gereksinim olmaktadır. Biopsi sonrasında, işlem bölgesinde 1-2 saat sürebilen ağrı veya 1-2 gün sürebilen hassasiyet olabilmektedir.
 
İşlem sonrası:
Biopsi sonrasında hastalar 1-2 saat merkezimizde kontrol altında tutulduktan sonra evlerine gönderilmektedir.
 
Risk:
İnce iğne aspirasyon biopsilerinde genellikle önemli bir komplikasyon oluşmamaktadır. Nadiren biopsi bölgesinde cilt altında hafif bir kanama veya morarma oluşabilmektedir. Kalın iğne aspirasyon biopsileri sonrasında az olasılıkla kanama komplikasyonu gelişebilmektedir.